İçeriğe geç →

haberurfadan.com: urfa haber

Bir olay ya da olgu üzerine edinilen bilgiye sava denir. Bu bilginin ceride, dergi kabil yayın organlarıyla ya da radyo, televizyon alıcısı kabil muhabere araçlarıyla topluma sunulmak üzere yazılı metin hâline getirilmesine de sava yazısı adı verilir. Tarih boyunca insanoğlu muhabere ihtiyacını istikbal etmek kucakin çeşitli yollar aramış bu lakinçla kil tabletlere, ceylan derilerine ve kayalara yazılarını yazmışlardır. Matbaanın icadıyla gökçe yazın balkonında önemli tadilat olmuş zamanla gazetecilik ortaya çıkmıştır. Gazeteler muhabere araçlarının geniş olmadığı dönemlerde yegâne muhabere aracı olarak kullanılmıştır. Kitle muhabere araçlarının vürutmesi ile yanında sava ve habere ulaşma yolları değmaslahatmiştir. Günümüzde insanoğlu ceride, TV ve İnternet ile muhabere gereksinimlerinı muhaliflamaktadırlar. Habere ulaşmanın çok basit başüstüneğu günümüzde habere hızlı ve kredili kaynaklardan yetişebilmek henüz da önemli hâle gelmiştir. Habere iye olan fert ve toplumlar, yaşamın değişen ve vüruten koşullarını çabucak yorumlayıp geçim esenlayabilmekte ve böylece siyasal, ekonomik, toplumsal ve kültürel alanlarda avantajlı konuma gelebilmektedir. Haber, deposunı yaşamdan düzenır ve özellikle çok hızlı değmaslahatimlerin başüstüneğu günümüz dünyasında habersiz konmak, adeta yaşamın haricinde konmak manaına gelmektedir. Günümüzde adetları her sabık sıra mütezayit yazılı, görsel ve maslahatitsel yayın organları, topluma sava iletmekte ve insanoğluı yaşananlardan haberdar etmektedir.

Her olay ve olgu sava kıymeti taşımaz. Haberi verilecek vakada ya da olguda alaka çekicilik ve toplumun genelini ilgilendirme nitelikleri aranır. Bu niteliklere iye olay ve olgular sava kıymeti taşır. Haberciler bunu “Köpeğin beniâdemı ısırması sava değildir, insanın köpeği ısırması haberdir.” sözüyle mahdutçe ilkeleştirmişlerdir. Haberci yani muhabir, toplumun ilgisini çekecek bu vakaları antraktştırıp sava hâline getiren kişidir. Bir muhabir kucakin herhangi birinin yolda yürürken düşmesi sava kıymeti taşımazken bir ülkenin mevki reis beyının düşmesi sava kıymeti taşır. Bunu belirleyen ölçüt, toplumun genelini ilgilendiriyor olmasıdır. Sava YAZISININ NİLifİKLERİ Nitelik, bir haberin olmazsa olmazıdır; haberi sava karşılayıcı üs taştır. Bir haberin kıymetini anlamak kucakin öncelikle sava mealı üzerinde ara vermek gerekir. Toplumda veya doğcezire meydana mevrut çeşitli olay, perese ve görünümle alakalı selen ve duyurulara sava denir. Bu haberlerin halka duyurulması için mukannen kurallar gözetilerek hazırlananlarına da sava yazıları denir.

https://haberurfadan.com/

Kategori: Uncategorized

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Fiyatları https://balikesirwebtasarimseo.name.tr/ https://golsevincleri.name.tr/ https://nargilesatinal.name.tr/ http://camasirhane.name.tr/ http://antrepo.name.tr/ Heets Satın Al
Steroid Satın Al Steroid Sipariş Fantezi İç Giyim Hacklink
takipçi satın al https://seokoloji.gen.tr
Puro Satın Al puff bar satın al